Polaznu osnovu za definiranje preporuka za unaprjeđenje volontiranja čine ključni nalazi provedenoga istraživanja o uključenosti građana u civilne inicijative u zajednici kroz volonterski rad na području Primorsko-goranske županije u 2006. godini. Rezultati istraživanja ukazuju da i nadalje stanovnici Primorsko-goranske županije imaju pozitivan opći stav prema volontiranju i volonterima. Kao razloge ne-volontiranja u Hrvatskoj, ispitanici navode nedovoljnu promociju, nedovoljno pridavanje važnosti volontiranju i donošenju poticajnih mjera od stranerazličitih subjekata društva (države, poslodavaca, obrazovnih institucija).
Mladi i nadalje imaju negativan stavprema volontiranju, iako dobiveni rezultati u pojedinim segmentima (stavovi o volontiranju u Hrvatskoj, mjereza unaprjeđenje volontiranja) ukazuju da mladi u ovogodišnjem istraživanju imaju nešto pozitivniji stav prema volontiranju. Iako je došlo do blagoga porasta volontiranja u odnosu na 2001., i nadalje ključni izazov ostaje učestalost volontiranja, koja se nije statistički značajnije promjenila u odnosu na 2001. godinu.
Pored navedeno.ga, osnovu za promišljanje preporuka i mjera za unaprjeđenje volontiranja čine i preporukeradne skupine za izradu Zakona o volonterstvu, zaključci dviju nacionalnih konferencija o volonterstvu teprimjeri dobre prakse međunarodnih organizacija, uključujući i Manifesto za volontiranje u Europi, izdanod strane Europskog volonterskog centra 2006., zatim Preporuka Vijeća Europe 1496 (2001.): Unaprjeđenje statusa i uloge volontera u društvu: doprinos parlamentarne skupštine Međunarodnoj godini volotnerate Univerzalna deklaracija o volontiranju i Globalni plan, predstavljen na 16. svjetskoj konferenciji IAVE(International Association for Volunteer Effort) u siječnju 2001. godine.
Priručnik u cijelosti možete preuzeti OVDJE