U organizaciji Hrvatske mreže volonterskih centara, Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, grada Zagreba i TACSO ureda u Hrvatskoj u Zagrebu je održana Nacionalna konferencija o volonterstvu pod nazivom "Hrvatska u Europskoj godini volontiranja: pomaci i perspektive".
"Tijela državne uprave također prepoznaju značaj volontiranja i međusektorske suradnje pa je tako i Ministarstvo obitelji u ovoj godini uključilo u svoj rad 20 volontera u nekoliko svojih uprava", rekao je Adanić.
Predstavnica Hrvatske mreže volonterskih centara Jela Prgić-Znika rekla je kako u toj mreži smatraju da je ove godine zahvaljujući djelovanju mnogih postignut znatan pomak u vidljivosti i prepoznatljivosti volontiranja u Hrvatskoj. "Kao poseban pomak u području volontiranja ističemo i kretanje prema podizanju kvalitete i profesionalizaciji volonterskih programa, koje je ujednačeno u svim dijelovima Hrvatske", istaknula je Prgić-Znika.
Više o tome što je volonterstvo danas, tko su to volonteri u Hrvatskoj poslušajte u prilogu...
Veleposlanik Delegacije Europske unije u Republici Hrvatskoj Paul Vandoren izrazio je zadovoljstvo što je volontiranje u Hrvatskoj "prepoznato kao i u Europskoj uniji, uskoro našoj zajedničkoj obitelji". Podsjetio je da je Europska unija ovu godinu proglasila Europskom godinom volontiranja te je izrazio nadu da će i svaka sljedeća godina biti obilježena vrijednim radom volontera i njegovim društvenim prepoznavanjem.
Na Konferenciji je od strane voditeljice odjela za partnerstvo i komunikaciju, Volontera ujedinjenih naroda - Donne Keher, predstavljen prvi Izvještaj o stanju volonterstva u svijetu u čijem su središtu univerzalne vrijednosti koje motiviraju ljude diljem svijeta da volontiraju za opće dobro te utjecaj volonterskog djelovanja na društva i pojedince. Također, izvješće pruža brojne primjere transformacijskih promijena koje volonteri doživljavaju i stvaraju.
Poslušajte razgovor s Donnom Keher...
Rad u malim skupinama (Izazovi u primjeni Zakona o volonterstvu i drugih propisa vezanih za volontiranje, Kako povećati volontiranje mladih, Potpora razvoju volonterstva na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini) omogučio je konkretan doprinos za daljnje kreiranje Nacionalnog programa za razvoj volonterstva u Hrvatskoj kojeg je tijekom Konferencije predstavila predsjednica Nacionalnog odbora za razvoj volonterstva - Gordana Forčić.
Često čujemo da su mladi u našem društvu intertni, ne zainteresirani, spori. No primjer mladih studentica zagrebačkog rehabilitacijskog fakulteta govori nam drugačije. A Mreža mladih Hrvatske smatra da bi ovakvih primjera bilo i više kada bi se u škole uveo odgoj za aktivno građanstvo.
{music}media/audio/konferencija2011{/music}
picasa_albumid=5684031651383433649